Törvényjavaslatot terjeszt a héten az országgyűlés elé a Fidesz, amellyel lehetővé tennék, hogy az 1956-os forradalom utáni megtorlások „megrendelőit” és az akkori igazságszolgáltatás szereplőit emberiesség elleni bűntettek miatt felelősségre vonják. Gulyás Gergely frakcióvezető-helyettes kedden azt mondta, előterjesztésük egy igen szűk személyi kört, legfeljebb néhány tucat embert érintene. Közülük név szerint említette Biszku Bélát.
A béke elleni, a háborús és az emberiesség elleni bűncselekmények fogalmát a nürnbergi katonai törvényszék alapokmánya határozza meg, ezeknek a tényállásoknak az elévülését az 1968-as New York-i egyezmény kizárta. Utóbbit Magyarország 1971-ben törvény erejű rendelettel ki is hirdette, de mindezt anélkül, hogy a tényállásokat a magyar jog részévé tette volna. Gulyás megjegyezte, az 1956-os forradalmat követő megtorlások esetében szerintük elsősorban az emberiesség elleni bűncselekmény áll meg. Közölte: a törvény hatálybalépése után a Fidesz-frakció megteszi majd a szükséges intézkedéseket az eljárások megindításához.
Gellért Ádám jogász, a törvényjavaslat kidolgozója elmondta, hogy a környező országokban már az elmúlt években számos belső jogi megoldás született már arra vonatkozólag, hogy az akkori pártállami vezetők felelősségét hogyan lehet büntetőjogilag megragadni.
Biszku Béla egykori kommunista ellen az idén januárban vádat emeltek „nemzeti szocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása” miatt. Az eljárást februárban felfüggesztették, mert a Budai Központi Kerületi Bíróság az Alkotmánybírósághoz fordult.